ضبط مکالمات سیپ ترانک

رضایتمندی مشتری جزو آن دسته اصطلاحات پرکاربردی است که تمام سازمان ها و ادارات به دنبال رسیدن به آن هستند و جهت رسیدن به این هدف هزینه های فراوانی نیز صرف می­شود. یکی از پارامترهای مهم رضایت مشتری نحوه پاسخگویی کارکنان به تماس­های تلفنی مخاطبان و مشتریان می­باشد. در این راستا سازمان­ها باید به کارکنان خود نحوه تعامل تلفنی با تماس گیرنده را آموزش دهند تا آنها بتوانند رضایت حداکثری مخاطب خود را جلب کنند. حال مدیران جهت اطمینان از مناسب بودن پاسخگویی تلفنی کارکنان خود اقدام به ضبط مکالمات تلفن سازمان خود می­کنند. با استفاده سیستم­های ضبط مکالمات مدیر سازمان و یا بخش مربوطه قادر خواهد بود مکالمات تلفنی کارکنان خود را گوش داده و از نحوه پاسخگویی آنها مطلع شود. از طرف دیگر در صورت شکایت و انتقاد تماس گیرنده از نحوه پاسخگویی تلفنی کارکنان، مدیر می­تواند به مکالمات ضبط شده مراجعه کرده و از درستی و یا نادرستی ادعای آن شخص اطمینان حاصل کند.

کاربرد مهم دیگری که سیستم های ضبط مکالمات تلفنی دارند در بخش فروش است. مدیران فروش می­توانند با گوش دادن به مکالمات تلفنی نیروهای تازه کار به ایرادها و اشتباهات آنها پی­برده و آنها را راهنمایی کنند. همچنین می­توانند از مکالمات نیروهای حرفه­ای و کارآزموده خود برای آموزش نیروهای مبتدی استفاده کنند.

در گذشته نه چندان دور دو نوع سیستم ضبط مکالمات تلفنی در بازار وجود داشت. ضبط مکالمات خطوط آنالوگ و ضبط مکالمات خطوط E1. اما بعد از ارائه خطوط سیپ ترانک از طرف مخابرات سیستمی که بتواند مکالمات این خطوط را ضبط کند وجود نداشت و دارندگان این خطوط یا باید از ضبط مکالمات این خطوط منصرف می­شدند و یا با استفاده از تجهیزات شبکه مجبور می شدند این خطوط را به خطوط آنالوگ و یا E1 تبدیل کرده و با استفاده از دستگاه های موجود در بازار مکالمات آن را ضبط کنند. که این روش هزینه­های فراوانی در بر داشت.

سیستم ضبط مکالمات تلفنی سیپ لاجیک (SIPLogic)

ضبط مکالمات سیپ لاجیک برای رفع این نیاز طراحی و تولید شده است. این سیستم قابلیت ضبط مستقیم مکالمات خطوط سیپ ترانک را دارد و برای این منظور از تجهیزات دیگری استفاده نمی­کند و مشتری مجبور به تقبل هزینه اضافی نیست. سیپ لاجیک علاوه بر خطوط سیپ ترانک توانایی ضبط مکالمات خطوط داخلی ویپ، سیستم های بر مبنای استریسک و سیپ اکانت های مخابراتی را نیز دارد.

 

ضبط مکالمات تلفنی سیپ لاجیک

 

دستگاه سیپ لاجیک به یک کامپیوتر داخلی مجهز است و نیاز به کامپیوتر جداگانه برای ذخیره فایل­های ضبط شده ندارد. پس از این لحاظ نیز در هزینه صرفه­جویی می­شود.

فرمت فایل­های ضبط شده mp3 بوده و مکالمات به صورت استریو ضبط می­شوند. حافظه داخلی تعبیه شده در آن ۱ ترابایت است و با توجه به mp3 بودن فایل­ها، سیپ لاجیک می­تواند تا بیش از ۶۰۰۰ ساعت مکالمه در خود جای دهد. در صورت درخواست مشتری امکان استفاده از حافظه با ظرفیت بالاتر نیز وجود دارد. البته استفاده از حافظه های اکسترنال نیز امکان­پذیر می­باشد.

نصب و راه اندازی

یکی از مشکلات اساسی در سیتم های ضبط مکالمات موجود در بازار فرایند پیچیده نصب و راه اندازی آنها است. این فرایند به اندازه­ای مشکل است که فقط کارشناسان آن شرکت می­توانند نصب و راه اندازی موفقی داشته باشند. در سیپ لاجیک تلاش شده است نصب و راه اندازی به حدی ساده و آسان شود که همکاران سانترال کار و یا افراد فنی نیز بتوانند آنرا نصب کنند.

 

مشخصات ضبط مکالمات تلفنی سیپ لاجیک

سیپ لاجیک را به دو روش می­توان نصب کرد. روش اول Bridge است که سیپ لاجیک بین روتر میکروتیک و دستگاه سانترال قرار می گیرد. به این صورت که کابلی که از میکروتیک به سانترال متصل شده است را از سانترال جدا کرده و به یکی از پورت های LAN سیپ لاجیک وصل می کنیم و سپس یک کابل شبکه دیگر از یکی از پورت های LAN سیپ لاجیک به سانترال وصل    می­کنیم. در این حالت سیپ لاجیک مانند یک پل عمل کرده و ترافیک بین میکروتیک و سانترال را هدایت می­کند و همزمان مکالمات را نیز ضبط می­کند. روش دوم Mirroring است. در این روش پورتی از میکروتیک را که به سانترال متصل شده است روی پورت دیگر میکروتیک Mirror کرده و پورت Mirror شده را به یکی از پورت­های LAN سیپ لاجیک وصل می­کنیم. مشتری می­تواند هر کدام از این روشها که مناسب­تر است را استفاده کند اما روش Bridge نسبت به Mirroring یک ایراد دارد. در روش Bridge اگر به هر دلیلی دستگاه سیپ لاجیک خاموش شود سیپ ترانک نیز قطع می­شود اما روش Mirroring این ایراد را ندارد.

سیپ لاجیک دارای سه پورت LAN می­باشد و در صورت استفاده از روش Mirroring قادر است مکالمات ۳ خط سیپ ترانک را ضبط کند.

سیستم عامل

سیستم عامل دستگاه سیپ لاجیک نسخه Centos 7  لینوکس می باشد. این نسخه از لینوکس مخصوص سیستم­های سرور بوده و با وجود سبک و کم حجم بودن کارآیی و سرعت بسیار مناسبی داشته و از امنیت بالایی نیز برخوردار است.

 

لینوکس

پنل کاربری

پنل کاربری سیپ لاجیک یک پنل تحت وب فارسی است. پس از نصب دستگاه کافی است کاربر یک مرورگر در کامپیوتری که در همان شبکه قرار دارد باز کرده و آدرس IP سیپ لاجیک را در آن وارد کند. با اینکار صفحه ورود به پنل کاربری را مشاهده خواهد کرد و با وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور وارد پنل مدیریتی خواهد شد. در این پنل امکانات زیر به کاربر ارائه می­شود:

 • دسترسی به مکالمات و گوش دادن به آنها
 • دانلود فایل مکالمه
 • جستجو بر اساس بازه زمانی و شماره تماس گیرنده
 • تغییر آدرس IP دستگاه
 • وارد کردن آدرس IP ارائه شده از طرف مخابرت جهت مشخص شدن تماس­های ورودی و خروجی
 • دسترسی به گزارشات تفصیلی و آماری و خروجی گرفتن از آنها در فایل Excel

پنل کاربری تحت وب

 

 

مزایای سیپ لاجیک

به طور کلی ضبط مکالمات تلفنی سیپ لاجیک شامل مزایا و امکانات زیر می شود:

 • مجهز به کامپیوتر داخلی
 • استفاده از لینوکس Centos 7
 • نصب آسان
 • ابعاد کوچک و وزن کم
 • بدون نیاز به سیم کشی
 • ضبط چندین خط سیپ ترانک در یک دستگاه